Home / Headers, Male Pins / 20021122-00014D4LF
20021122-00014D4LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021122-00014D4LF
Description:
CONN HEADER SMD R/A 14POS 1.27MM
Style Board to Board
Series Minitek127® 20021122
Package Tube
Features Pick and Place
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 20021122
Insulation Material Plastic
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)