Home / Headers, Male Pins / 20021511-00044T4LF
20021511-00044T4LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021511-00044T4LF
Description:
CONN HEADER VERT 44POS 1.27MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Minitek127® 20021511
Package Tube
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.213" (5.40mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 20021511
Insulation Material Plastic
Number of Positions 44
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C