Home / Headers, Male Pins / 20021621-00044D1LF
20021621-00044D1LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021621-00044D1LF
Description:
CONN HEADER SMD 44POS 1.27MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Minitek127® 20021621
Package Tube
Features Keying Slot, Pick and Place
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.327" (8.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 20021621
Insulation Material Plastic
Number of Positions 44
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C