203PA2K500T
Ohmite
Product No:
203PA2K500T
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 2.5K OHM 0.01% 1/4W RADIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series -
Package Bulk
Features -
Tolerance ±0.01%
Resistance 2.5 kOhms
Composition -
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.270" Dia x 0.340" L (6.86mm x 8.64mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -60°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Radial
Temperature Coefficient ±10ppm/°C