207A1K252F
Ohmite
Product No:
207A1K252F
Description:
RES 1.252K OHM 1% 1/2W AXIAL
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 1.252 kOhms
Composition -
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.750" L (6.35mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -60°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±10ppm/°C