
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
215309-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.83125
8.3125
100
0.684665
68.4665
500
0.622459
311.2295
1000
0.538251
538.251
5000
0.461358
2306.79
10000
0.45316
4531.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU HV-100 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 215309 |
| Insulation Material | Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.122" (3.10mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 98.4µin (2.50µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 31.5µin (0.80µm) |