
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
215309-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.3129
13.129
100
1.17078
117.078
500
1.047869
523.9345
1000
0.937916
937.916
5000
0.840892
4204.46
10000
0.776207
7762.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU HV-100 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black or Green |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 215309 |
| Insulation Material | Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.122" (3.10mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 98.4µin (2.50µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 31.5µin (0.80µm) |