Home / Ceramic Capacitors / 2225Y5000125KSTWS2
2225Y5000125KSTWS2
Knowles Syfer
Product No:
2225Y5000125KSTWS2
Description:
2225 500VDC 1.2UF 10% X7R(2R1) A
User Guide
Mfr Knowles Syfer
Series StackiCap™, FlexiCap™
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1.2 µF
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Product Status Active
Thickness (Max) 0.177" (4.50mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C