
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2307817-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
4P,2MM,BB,REC,DRVT,SMD,0.1AU,TR,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
700
0.690108
483.0756
1400
0.596742
835.4388
3500
0.552083
1932.2905
7000
0.51149
3580.43
17500
0.487132
8524.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Pick and Place |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.177" (4.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2307817 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |