
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2314812-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
4P,2MM,BB,REC,DRVT,2.0,0.1AUTUBE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.45315
4.5315
100
0.377435
37.7435
500
0.322411
161.2055
1000
0.282587
282.587
5000
0.250344
1251.72
10000
0.231382
2313.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | Pick and Place |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.177" (4.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2314812 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.079" (2.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |