
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2314877-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
5P,2MM,B-B,REC,SRVT,2.7,0.38AU,T
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.95095
9.5095
100
0.818425
81.8425
500
0.721069
360.5345
1000
0.645867
645.867
5000
0.583936
2919.68
10000
0.53085
5308.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.177" (4.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2314877 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.106" (2.69mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |