
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2314927-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
5P,2MM,B-B,REC,SRHZ,2.1,SN,TB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.6954
6.954
100
0.56107
56.107
500
0.496774
248.387
1000
0.435404
435.404
5000
0.379876
1899.38
10000
0.35358
3535.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.083" (2.10mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2314927 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.083" (2.11mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 12.0µin (0.30µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 118.1µin (3.00µm) |