
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2390138-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
1.25P 6POS WTB VERT BRD W LATCH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.755
2.755
10
2.50135
25.0135
25
2.3693
59.2325
50
2.31401
115.7005
100
2.203905
220.3905
250
1.928386
482.0965
500
1.873286
936.643
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.049" (1.25mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.159" (4.05mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2390138 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 1A per Contact |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |