
Aries Electronics
Product No:
24-3518-10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.147
2.147
10
1.8715
18.715
25
1.7917
44.7925
50
1.75199
87.5995
100
1.67238
167.238
250
1.513122
378.2805
500
1.393669
696.8345
1000
1.194578
1194.578
2500
1.114939
2787.3475
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Aries Electronics |
| Type | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
| Series | 518 |
| Package | Bulk |
| Features | Open Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 24-3518 |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 24 (2 x 12) |