
Weidmüller
Product No:
2439680000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PCB PLUG-IN CONNECTOR, 2.50 MM,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.8685
6.8685
10
5.23735
52.3735
25
4.9058
122.645
50
4.36069
218.0345
100
4.265975
426.5975
250
3.93414
983.535
500
3.554938
1777.469
1000
3.152052
3152.052
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Box |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 6A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.463" (11.76mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 8mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-0.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |