
Weidmüller
Product No:
2472090000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERMINAL BLOCK, 7.50 MM, 3 POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0585
7.0585
10
5.5613
55.613
25
5.29036
132.259
50
4.80206
240.103
100
4.61206
461.206
250
4.069496
1017.374
500
3.798176
1899.088
1000
3.526884
3526.884
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Color | Black |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Series | Omnimate LLF |
| Current | 35 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 600 V |
| Features | Lever Actuated |
| Wire Gauge | 8-24 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 3 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Electrolytic Copper - Tin Plated |