
Weidmüller
Product No:
2474130000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PCB PLUG-IN CONNECTOR (BOARD CON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.1005
13.1005
10
11.5254
115.254
25
10.87066
271.7665
50
10.34683
517.3415
100
10.150275
1015.0275
250
8.840586
2210.1465
500
8.513159
4256.5795
1000
8.185732
8185.732
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | Omnimate Power HP |
| Package | Box |
| Features | Latch Holder |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 40.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 57A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |