
Weidmüller
Product No:
2490360000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FEED-THROUGH TERMINAL BLOCK, PUS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3035
4.3035
10
3.27655
32.7655
25
3.06888
76.722
50
2.72783
136.3915
100
2.66855
266.855
250
2.460994
615.2485
500
2.223779
1111.8895
1000
1.971754
1971.754
5000
1.853156
9265.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Feed Through |
| Color | Beige |
| Series | A |
| Package | Box |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 55 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 57 A |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 18mm |
| Terminal - Width | 10.0mm |
| Termination Style | Push In |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Thermoplastic, Wemid |
| Wire Gauge or Range - AWG | 6-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |