
Weidmüller
Product No:
2491620000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERMINAL BLOCK, 7.50 MM, 2 POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7025
4.7025
10
3.58625
35.8625
25
3.35958
83.9895
50
2.98604
149.302
100
2.92125
292.125
250
2.69401
673.5025
500
2.434356
1217.178
1000
2.158457
2158.457
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Color | Black |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Series | Omnimate LLFS |
| Current | 37 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 600 V |
| Features | Push Button Actuated |
| Wire Gauge | 8-24 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Electrolytic Copper - Tin Plated |