
Weidmüller
Product No:
2492000000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB TERMINAL, 15.00 MM, NO. OF P
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.4455
8.4455
10
7.2371
72.371
25
6.90612
172.653
50
6.20825
310.4125
100
5.87765
587.765
250
5.32665
1331.6625
500
4.959285
2479.6425
1000
4.683766
4683.766
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Color | Black |
| Pitch | 0.591" (15.00mm) |
| Series | Omnimate LUF |
| Current | 58 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 1000 V |
| Features | Lever Actuated |
| Wire Gauge | 6-18 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Electrolytic Copper |