
Weidmüller
Product No:
2492110000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 2POS TOP ENTRY 10MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.6925
8.6925
10
6.8571
68.571
25
6.5227
163.0675
50
5.92059
296.0295
100
5.68632
568.632
250
5.017368
1254.342
500
4.682873
2341.4365
1000
4.348388
4348.388
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Color | Black |
| Pitch | 0.394" (10.00mm) |
| Series | Omnimate LUFS |
| Current | 57 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 1000 V |
| Features | Push Button Actuated |
| Wire Gauge | 4-18 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Electrolytic Copper - Tin Plated |