
Weidmüller
Product No:
2494000000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FEED-THROUGH TERMINAL BLOCK, PUS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.541
4.541
10
3.46085
34.6085
25
3.2414
81.035
50
2.88135
144.0675
100
2.81865
281.865
250
2.59939
649.8475
500
2.348856
1174.428
1000
2.082656
2082.656
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Feed Through |
| Color | Beige |
| Series | A |
| Package | Box |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 62 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 64 A |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 18mm |
| Terminal - Width | 12.0mm |
| Termination Style | Push In |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Thermoplastic, Wemid |
| Wire Gauge or Range - AWG | 6-18 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-16mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |