
Ohmite
Product No:
250AS101KDS
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 100 OHM 10% 2.5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.3665
13.3665
10
12.14765
121.4765
25
10.9326
273.315
50
9.41412
470.706
100
8.654975
865.4975
250
8.199412
2049.853
500
7.895716
3947.858
1000
7.531306
7531.306
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 200 |
| Package | Box |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 100 Ohms |
| Composition | Ceramic |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2.5W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.437" Dia x 0.752" L (11.10mm x 19.10mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 230°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | 0/ -800ppm/°C |