
Rubycon
Product No:
250LLE12MEFC10X12.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.4788
4.788
50
0.38285
19.1425
100
0.32813
32.813
500
0.259768
129.884
1000
0.218747
218.747
2500
0.205076
512.69
5000
0.191406
957.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LLE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 97 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 184 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |