
Rubycon
Product No:
250PK47MEFC12.5X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1875
1.1875
10
0.9348
9.348
50
0.80978
40.489
100
0.700815
70.0815
500
0.529473
264.7365
1000
0.467182
467.182
2500
0.43604
1090.1
5000
0.42046
2102.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 260 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 390 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |