
Rubycon
Product No:
250PX10MEFC10X12.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.33155
3.3155
50
0.2508
12.54
100
0.2185
21.85
500
0.161823
80.9115
1000
0.13755
137.55
2500
0.129466
323.665
5000
0.121372
606.86
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 90 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 135 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |