
Rubycon
Product No:
250PX33MEFC10X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.5339
5.339
50
0.42693
21.3465
100
0.36594
36.594
500
0.289712
144.856
1000
0.24396
243.96
2500
0.228712
571.78
5000
0.213465
1067.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 140 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 210 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |