
Rubycon
Product No:
250TXW220MEFR18X30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.401
3.401
10
2.7474
27.474
50
2.39742
119.871
100
2.097695
209.7695
500
1.598261
799.1305
1000
1.398476
1398.476
2500
1.348534
3371.335
5000
1.298593
6492.965
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | TXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.280" (32.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.54 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |