251AS101KDS
Ohmite
Product No:
251AS101KDS
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 100 OHM 10% 3.5W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 200
Package Box
Features Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Tolerance ±10%
Resistance 100 Ohms
Composition Ceramic
Failure Rate -
Power (Watts) 3.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.437" Dia x 1.126" L (11.10mm x 28.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 230°C