
Amphenol RF
Product No:
252145
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN MCX JACK STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.5905
7.5905
10
6.86185
68.6185
25
6.48242
162.0605
50
6.32415
316.2075
100
6.00799
600.799
250
5.375518
1343.8795
500
5.05932
2529.66
1000
4.426905
4426.905
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Includes | 5 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Gold |
| Cable Group | RG-174, 188, 188A, 316, LMR-100, M17/119-RG174 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Gold |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Snap-On |
| Insertion Loss | 0.1dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 225 V |
| Connector Style | MCX |
| Frequency - Max | 6 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 2521 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | - |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |