
Amphenol RF
Product No:
252151-75
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN MCX JACK STR 75OHM EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.2605
6.2605
10
5.65725
56.5725
25
5.3447
133.6175
50
5.21436
260.718
100
4.95368
495.368
250
4.432244
1108.061
500
4.171507
2085.7535
1000
3.650071
3650.071
2500
3.467566
8668.915
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | - |
| Impedance | 75Ohm |
| Body Finish | Gold |
| Cable Group | - |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Gold |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Board Edge, Cutout; Surface Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Snap-On |
| Insertion Loss | 0.1dB |
| Product Status | Active |
| Connector Style | MCX |
| Frequency - Max | 6 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 252151 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |