
Amphenol RF
Product No:
252163
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN MCX JACK STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.284
8.284
10
7.4537
74.537
25
7.02202
175.5505
50
6.8419
342.095
100
6.66178
666.178
250
5.941604
1485.401
500
5.581516
2790.758
1000
4.933331
4933.331
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Includes | 5 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Insulator, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Gold |
| Cable Group | RG-405 (.085", .086" Semi Rigid) |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Gold |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Snap-On |
| Insertion Loss | 0.1dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 225 V |
| Connector Style | MCX |
| Frequency - Max | 6 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 2521 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | - |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |