
Ohmite
Product No:
252AS500KDS
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 50 OHM 10% 6W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.067
15.067
10
13.55745
135.5745
25
12.05132
301.283
50
11.29816
564.908
100
10.544905
1054.4905
250
10.017674
2504.4185
500
9.603398
4801.699
1000
9.22679
9226.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 200 |
| Package | Box |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 50 Ohms |
| Composition | Ceramic |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 6W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.437" Dia x 2.126" L (11.10mm x 54.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 230°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | 0/ -800ppm/°C |