
Weidmüller
Product No:
2540360000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PLUG (TERMINAL), PUSH IN, 4 MM,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.078
3.078
10
2.3427
23.427
25
2.19488
54.872
50
1.95092
97.546
100
1.908455
190.8455
250
1.760008
440.002
500
1.590376
795.188
1000
1.410132
1410.132
5000
1.325307
6626.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Beige |
| Pitch | - |
| Series | A |
| Package | Box |
| Features | Interlocking (Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 30 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.748" (19.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 1 |
| Positions Per Level | 1 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -60°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |