
Weidmüller
Product No:
2540460000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PLUG (TERMINAL), PUSH IN, 4 MM,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6885
2.6885
10
2.0368
20.368
25
1.88784
47.196
50
1.69746
84.873
100
1.656135
165.6135
250
1.449092
362.273
500
1.32487
662.435
1000
1.200667
1200.667
5000
1.055764
5278.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Beige |
| Pitch | - |
| Series | A |
| Package | Box |
| Features | Interlocking (Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 30 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 32A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 690 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.748" (19.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 1 |
| Positions Per Level | 1 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -60°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |