
Weidmüller
Product No:
2561900000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
W-SERIES, FUSE TERMINAL, RATED C
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.2745
8.2745
10
7.0889
70.889
25
6.76476
169.119
50
6.08114
304.057
100
5.757285
575.7285
250
5.217552
1304.388
500
4.85773
2428.865
1000
4.587854
4587.854
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Disconnect |
| Color | Black |
| Series | W |
| Package | Box |
| Features | - |
| Fuse Type | 5mm x 20mm |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | 6.3 A |
| Voltage - IEC | 250V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | Fuse, Removable Plug |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 13mm |
| Terminal - Width | 6.1mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Thermoplastic, Wemid |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |