
Century Spring Corp
Product No:
2589CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O= .812,L= 5.19,W= .162
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.5495
12.5495
50
11.92117
596.0585
150
11.293724
1694.0586
300
10.666286
3199.8858
500
9.411422
4705.711
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 180.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Hard Drawn |
| Max Load | 2.6 lbs |
| End Style | Closed & Ground |
| Free Length | 5.190" (131.83mm) |
| Wire Diameter | 0.162" (4.11mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.488" (12.40mm) |
| Diameter - Outside | 0.822" (20.88mm) |