
Rubycon
Product No:
25PK3300MEFC16X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.1894
11.894
50
1.03094
51.547
100
0.89224
89.224
500
0.67412
337.06
1000
0.594804
594.804
2500
0.555152
1387.88
5000
0.535325
2676.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |