
Rubycon
Product No:
25PK4700MEFC16X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.463
1.463
10
1.15425
11.5425
50
1.00016
50.008
100
0.86545
86.545
500
0.653885
326.9425
1000
0.576964
576.964
2500
0.538498
1346.245
5000
0.51927
2596.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.12 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.438 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |