
Rubycon
Product No:
25PX10000MEFC18X35.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7645
2.7645
10
2.2363
22.363
50
1.95149
97.5745
100
1.70753
170.753
500
1.300949
650.4745
1000
1.138338
1138.338
2500
1.097687
2744.2175
5000
1.057027
5285.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3575 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |