
Rubycon
Product No:
25PX2200MEFC12.5X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.7733
7.733
50
0.67051
33.5255
100
0.58026
58.026
500
0.438406
219.203
1000
0.38683
386.83
2500
0.361038
902.595
5000
0.348146
1740.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.09 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2535 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |