Home / Oscillators / 25QHTF21-16.5888-OE
25QHTF21-16.5888-OE
Mercury United Electronics, Inc.
Product No:
25QHTF21-16.5888-OE
Description:
16.5888 MHz XO 2.5V 2.0X1.6MM OE
Output LVCMOS
Series 25QHTF21
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 16.5888 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 22mA