
Rubycon
Product No:
25YXM100MEFR6.3X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.323
0.323
10
0.2204
2.204
50
0.14687
7.3435
100
0.124735
12.4735
500
0.088065
44.0325
1000
0.077064
77.064
2500
0.073397
183.4925
5000
0.067887
339.435
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 147 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 210 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |