
Rubycon
Product No:
25YXS560MEFC8X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.4598
4.598
50
0.34789
17.3945
100
0.302955
30.2955
500
0.224447
112.2235
1000
0.190779
190.779
2500
0.17955
448.875
5000
0.16833
841.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 42 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 907.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.65 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |