
Rubycon
Product No:
25ZLQ1200MEFC10X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.60325
6.0325
50
0.48279
24.1395
100
0.413725
41.3725
500
0.32756
163.78
1000
0.275842
275.842
2500
0.2586
646.5
5000
0.241357
1206.785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.278 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.13 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |