
Rubycon
Product No:
25ZLQ3900MEFC16X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.51525
15.1525
50
1.3129
65.645
100
1.1362
113.62
500
0.858496
429.248
1000
0.757492
757.492
2500
0.707
1767.5
5000
0.681748
3408.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 11 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.716 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.88 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |