
Century Spring Corp
Product No:
2605CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O=1.000,L= 5.25,W= .1055
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.089
10.089
50
9.58056
479.028
150
9.076234
1361.4351
300
8.572012
2571.6036
500
7.563558
3781.779
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 15.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed |
| Free Length | 5.250" (133.35mm) |
| Wire Diameter | 0.105" (2.67mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.790" (20.07mm) |
| Diameter - Outside | 1.000" (25.40mm) |