
Amphenol RF
Product No:
262103
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.833
5.833
10
5.2953
52.953
25
5.01524
125.381
50
4.89858
244.929
100
4.665355
466.5355
250
4.082188
1020.547
500
3.965566
1982.783
1000
3.38239
3382.39
2500
3.149126
7872.815
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 End Cap, 1 Ferrule, 1 Insulator |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Gold |
| Cable Group | RG-174, 188, 188A, 316, LMR-100, M17/119-RG174 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Gold |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Snap-On |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 170 V |
| Connector Style | MMCX |
| Frequency - Max | 6 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 2621 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |