
Amphenol RF
Product No:
262120
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.165
10.165
10
9.14755
91.4755
25
8.61688
215.422
50
8.39591
419.7955
100
8.175035
817.5035
250
7.291212
1822.803
500
6.849329
3424.6645
1000
6.053932
6053.932
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Includes | 5 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Gold |
| Cable Group | RG-178, 178A, 178B, 196, 196A, M17/93-RG178 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Gold |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Snap-On |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 170 V |
| Connector Style | MMCX |
| Frequency - Max | 6 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 2621 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | - |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |