
Weidmüller
Product No:
2641150000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK HDR 3POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9475
1.9475
10
1.4725
14.725
25
1.36496
34.124
50
1.2274
61.37
100
1.197475
119.7475
250
1.047774
261.9435
500
0.957961
478.9805
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate CH |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.272" (6.91mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |